Kiirlaenud 101: kõik, mida pead teadma

Mis on kiirlaenud?

Kiirlaenud, tuntud ka kui kiirlaenud või kiirlaenud, on väikesed lühiajalised laenud, mis pakuvad kiiret juurdepääsu sularahale, kui seda vajate. Nagu nimedki viitavad, saab kiirlaenud kinnitada ja rahastada vaid mõne minuti kuni mõne päevaga, mis teeb sellest mugava võimaluse, kui vajad raha kiiresti.

Tüüpilised kiirlaenusummad jäävad vahemikku 100–5000 dollarit, tähtajad 2 nädalast 6 kuuni. Kiirlaenu intressimäärad ja tasud on üldiselt kõrgemad kui pikaajaliste järelmaksuga laenude või erapanga laenudega.

Levinud kiirlaenud

Kiirlaenutooteid on mitut tüüpi:

Palgapäevalaenud

Palgapäevalaenud pakuvad raha teie järgmise palga vastu. Summad ulatuvad tavaliselt 100–1000 dollarini tähtajaga 2 nädalat, mis on kooskõlas teie palgatsükliga. Palgapäevalaenud on väga kõrgete intressimääradega, sageli 400% krediidi kulukuse määraga või rohkem.

Järelmaksuga laenud

Järelmaksuga laenud võimaldavad suuremaid laenusummasid tagasi maksta fikseeritud kuumaksetega. Tüüpilised järelmaksuga laenud ulatuvad 1000–5000 dollarini 6-kuuliste tähtaegadega. Intressimäärad on üldiselt madalamad kui palgapäevalaenud, kuid kõrgemad kui erapanga laenudel.

Peamised laenud

Omandilaenud kasutavad laenu tagatisena teie autoomandit. See võimaldab laenuandjatel pakkuda kiiresti sularaha ilma krediidikontrollita, muutes nende saamise üsna lihtsaks. Nimetatud laenusummad sõltuvad teie auto väärtusest, ulatudes 25% kuni 50% auto edasimüügi väärtusest. Tingimused on tavaliselt 30 päeva väga kõrgete intressimääradega.

Pandimaja laenud

Pandimajas kasutate lühiajalise 30-päevase laenu tagamiseks tagatisena tavaliselt väärtuslikku eset, näiteks ehteid. Pandimaja hoiab kaupa laenutähtaja jooksul või kuni laenujäägi ja tasude tagasimaksmiseni.

Kiirlaenu eelised

Vaatamata kõrgetele kuludele pakuvad kiirlaenud teatud olukordades mitmeid eeliseid:

 1. – **Kiire taotlemine ja rahastamine.** – Raha võib teie kontol olla samal või järgmisel päeval. See muudab need kasulikuks kiireloomuliste kulude katmiseks.
 2. – **Lihtne kvalifitseeruda** – Heakskiitmise otsused põhinevad pigem sissetulekul kui krediidiskooril. See aitab neil, kellel on halb krediidivõimalus, laenu saada.
 3. – **Kasulik väikeste summade puhul** – Väikelaenu ei pruugi eralaenu andjad ja pangad pakkuda. Palgapäevalaenuandjad täidavad selle tühimiku.
 4. – **Mugav juurdepääs** – Taotlused on veebivormide kaudu kiired ja laenuotsused on kiired.

Kiirlaenu kulud ja riskid

 1. Kuigi kiirlaenud pakuvad kiiret raha, on need väga kallid:

  – **Kõrged intressimäärad** – Aastased protsendimäärad ületavad sageli 400%, kogudes igapäevast intressi, mis suurendab oluliselt teie tagasimaksesummat.

 2. – **Suured viivised** – Puuduvad maksed käivitavad tasud, mis on 5-10% laenujäägist. Need lisanduvad kiiresti.
 3. – **Lühikesed tagasimaksetähtajad** – 2–6-kuulised tähtajad ei paku erilist paindlikkust. See suurendab tagasimaksevõimetuse ja uute laenude võtmise võimalust.
 4. – **Võlaspiraalide oht** – On lihtne vahele jääda, kui lootate püsimajäämisel laenudele. See tekitab ohtliku võlatsükli, millest on raske pääseda.

Nende riskide tõttu tuleks kiirlaene kasutada vaid absoluutse viimase abinõuna. Esiteks uurige võimaluse korral madalama intressiga võimalusi, nagu krediitkaardid, makseplaanid ja sõprade-/perelaenud.

Nõuanded vastutustundlikuks laenamiseks

Kui võtad kiirlaenu, laena kindlasti vastutustundlikult:

 1. – Võtke ainult seda, mida vajate ja saate reaalselt õigeaegselt tagasi maksta
 2. – Veenduge, et mõistate kõiki kulusid, nagu intressimäärad, tasud, trahvid
 3. – Tehke kindel tagasimakseplaan, mis näitab, kuidas maksate õigeaegselt
 4. – Maksa laen võimalikult kiiresti ära, et intressitasusid piirata
 5. – Vältige laenude pikendamist/jätkamist või uute laenude võtmist olemasolevate laenude tagasimaksmiseks
 6. – Enne uuesti laenamist vaadake üle alternatiivsed laenuvõimalused (sõbrad, krediitkaardid).

Õigeaegne maksete tegemine on kiirlaenu puhul kriitilise tähtsusega. Vaikimisi rikkumine võib käivitada sõiduki tagasivõtmise, pangakontotasud, negatiivse krediidiaruandluse ja agressiivse võlgade sissenõudmise.

Kiirlaenuga laenamisel ole tark. Need pakuvad kiiret sularaha, kuid on vastutustundetul kasutamisel erakordselt kõrge hinnaga.

Scroll to Top